26 grudnia 2024 r. mija 25. rocznica śmierci dr Ludmiły Tokarskiej (1929-1999), bibliotekarki, animatorki życia kulturalnego na Rzeszowszczyźnie, zastępcy dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.
Urodziła się 27 marca 1929 r. w Rzeszowie. Ojciec, Stanisław Tokarski był pracownikiem w Urzędzie Pocztowym, matka Czesława zajmowała się domem i wychowaniem dwóch córek (Ludmiły i Czesławy).
Ludmiła rozpoczęła naukę w szkole podstawowej w 1936 r., egzamin dojrzałości zdała w 1949 r. i rozpoczęła studia na wydziale filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1955 r. zdała egzamin magisterski z wynikiem bardzo dobrym i otrzymała nakaz pracy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (WiMBP) w Rzeszowie na stanowisku instruktora w Dziale Instrukcyjno-Metodycznym. Kwalifikacje bibliotekarskie uzyskała po ukończeniu kursu dla pracowników bibliotek publicznych w Państwowym Ośrodku Korespondencyjnego Kształcenia Bibliotekarzy (POKKB).
Pozytywna ocena wiedzy i doświadczenia zawodowego zdecydowały o powierzeniu jej funkcji kierownika Działu Udostępniania Zbiorów. Talent, kwalifikacje naukowe ujawniły się w jej pracy dydaktycznej. W Punkcie Konsultacyjnym Ośrodka POKKB w Rzeszowie prowadziła zajęcia z literatury polskiej i obcej oraz pracy z czytelnikiem. Jednocześnie do 1981 r. pełniła funkcję wicedyrektora WiMBP w Rzeszowie.
Zmieniła strukturę księgozbiorów WiMBP, tworząc Czytelnię Główną zaopatrzoną w literaturę naukową, uczestniczyła w organizacji Działu Zbiorów Specjalnych, a w nim Wypożyczalni Muzycznej. Brała udział w opracowaniu „Bibliografii Rzeszowszczyzny” na podstawie artykułów z czasopism. Dążyła do unowocześniania pracy bibliotek przez zakup wartościowej literatury.
Ukoronowaniem jej osiągnięć naukowych i publicystycznych była rozprawa doktorska pod tytułem Publiczne biblioteki powszechne województwa rzeszowskiego w latach 1945-1972 (Wrocław 1975).
Talent organizacyjny ujawniła w przeprowadzeniu w 1961 r. Pierwszego Zjazdu Pisarzy, Twórców Nauki, Wiedzy i Kultury pochodzących z Rzeszowszczyzny. Przyczyniła się do podwyższenia poziomu pracy z czytelnikiem oraz wyników czytelnictwa na terenach południowo-wschodnich województw. Pragnęła, aby biblioteki publiczne pełniły w społeczeństwie rolę kulturalną, wychowawczą i edukacyjną.
Dr Tokarska uczestniczyła aktywnie w działalności Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Przez kilka lat pełniła funkcję Przewodniczącej Zarządu Okręgu. Przeżyła bardzo trudny okres przejęcia obowiązków po śmierci dyrektora WiMBP, tj. zarządzanie ponad siedmiuset placówkami bibliotecznymi w województwie. Przeszła na emeryturę w 1985 r. po trzydziestu latach nieprzerwanej pracy w WiMBP w Rzeszowie.
Zmarła 26 grudnia 1999 r. Została pochowana na Cmentarzu Komunalnym Rzeszów-Pobitno.
K.K.
Zob. też:
Jagusztyn Andrzej: Ludmiła Tokarska (1929-1999). W: Zostawili swój ślad. Warszawa : Wydaw. SBP, 2017, s. 235. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 15)