Do 31 stycznia 2025 r. można zgłaszać swoje biblioteki w konkursie organizowanym przez IFLA (International Federation of Library Associations and Institutions).
O konkursie
Celem przyświecającym organizatorom, jest zbadanie i promowanie działań bibliotek na rzecz klimatu, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Akcja ma za zadanie podnosić świadomość na temat społecznej odpowiedzialności bibliotek i ich roli w edukacji ekologicznej, promować rozwój inicjatyw zielonych bibliotek oraz zachęcać biblioteki do aktywnego prezentowania swoich ekologicznych działań.
Nagrodę przyznaje się w dwóch kategoriach: „Najlepsza zielona biblioteka / projekt na dużą skalę” oraz „Najlepszy projekt zielonej biblioteki”.
Aplikacja, w języku angielskim, może być przygotowana w dowolnej formie - eseju, filmu, plakatu, artykułu czy zestawu slajdów. W formularzu zgłoszeniowym należy krótko (do 300 słów), streścić swój projekt.
Termin nadsyłania zgłoszeń - do 31 stycznia 2025 r.
Szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy na stronie: IFLA Green Library Award 2025
Kto może wziąć udział?
Zielona i zrównoważona biblioteka to biblioteka, która bierze pod uwagę zrównoważony rozwój środowiskowy, ekonomiczny i społeczny. Do konkursu mogą przystąpić wszystkie rodzaje bibliotek, ważne jest, aby placówka miała jasną misję zrównoważonego rozwoju. Działania i wyposażenie takiej biblioteki powinny aktywnie wspierać zmniejszanie emisji śladu węglowego.
Procesy operacyjne i biurowe w placówce powinny być zrównoważone pod względem środowiskowym. Biblioteka powinna realizować ideę gospodarki o obiegu zamkniętym oraz ograniczać konsumpcję. Powinna też pracować nad zmniejszeniem swojego negatywnego wpływu na środowisko.
Jeżeli chodzi o usługi, to użytkownicy powinni mieć łatwy dostęp do istotnych i aktualnych informacji, muszą mieć też do dyspozycji wspólne przestrzenie, urządzenia oraz dostęp do edukacji ekologicznej.
Biblioteka musi aktywnie działać na rzecz wyrównywania szans i równego dostępu do oferowanych usług.
Zrównoważony rozwój społeczny to zaangażowanie i uczestnictwo osób skupionych wokół placówki, istotna jest też różnorodność międzykulturowa. Cele środowiskowe jakie stawia sobie placówka, powinny być SMART, czyli - konkretne, mierzalne, osiągalne, realistyczne i ograniczone czasowo, a wdrażanie i wyniki prac środowiskowych jawne i dostępne dla użytkowników.
Więcej informacji o projekcie można przeczytać pod linkiem: